Kui oled kaotanud oma lemmiku:
- Varjupaika helistades või kirjutades räägi kes sul kadus, kus ta kadus, millal ta kadus, milline on looma välimus, sugu, on tal kaelarihma, on tal mõnda silmatorkavat tunnust, kas ta on kiibitud või muul moel märgistatud. Kui sul on pilti oma loomast, siis saada see kindlasti koos kirjaga varjupaigale.
- Turvakodu paneb esimesel võimalusel oma pildialbumitesse kõikide leitud loomade pildid. Kontolli, ega sinu loom ei ole juba leitud.
- Kohe kui märkad oma looma kadumist, asu teda otsima hüüdes teda nimepidi. Enamus jooksu saanud loomi liiguvad 12-24 tundi kodu lähiümbruses. Räägi kindlasti ümbruskonna elanikele, postiljonile ja igale õues mängivale lapsele, et sul on loom kadunud. Jaga neile paberil oma telefoninumbreid.
- Pane looma kadumise piirkonda ja internetifoorumitesse üles pildiga, looma kirjeldusega ja oma telefoninumbriga kuulutused. Ära märgi neile oma kodust aadressi!
- Pane looma pilt, kirjeldus ja oma kontaktandmed üles Facebooki
- Pane pildiga kuulutus looma kadumise kohta Koerteregistrisse, lisades võimalikult täpse kirjelduse looma välimuse ja iseloomu kohta (nt kas ta on sõbralik teiste inimestega), kadumise aja ja koha kohta. Kui loomal on mingid eritunnused või identifitseerimisvahendid (kiip, kaelarihm, ripats vms), tuleks need samuti juurde lisada.
- Kuuluta Kadi raadios
- Pane kuulutus kohalikku ajalehtedesse Meie Maa (paberkandjal, tasuline), Saarte Hääl (netis erakuulutuste rubriik, tasuta, võtavad ise sealt ja kuulutavad 3 korda ka lehes ilma pildita); kui soovid pildiga kuulutust, saada meil kuulutused@saartehaal.ee (tasuta); kuuluta aadressil saarlane.ee (tasuline).
- Otsi läbi oma majaümbrus. Kassid, kes ei ole enne õues käinud, peituvad tavaliselt esimese objekti (puuriit, trepialune jne) alla ja võivad seal hirmust väriseda päevi.
- Anna looma kadumisest oma veterinaarile teada.
- ÄRA ANNA ALLA! On üsna tavaline, et keegi võtab leitud looma enda juurde ja annab alles paari nädala pärast varjupaigale sellest teada.
- Kui keegi väidab, et on su looma leidnud, ära lase emotsioonidel kainest mõistusest võitu saada (eriti kui oled leidjale lubanud vaevatasu), ära anna oma kodust aadressi, saage kokku avalikus kohas.
- Kui sinu looma kirjeldusele vastav loom on leitud teises Eesti otsas, ära välista sellega võimalust, et see siiski on sinu loom. Teinekord on inimkäsi abiks loomade jõudmisel pikkade vahemaade taha.
- Kui sa lõpuks oma looma üles leiad, tee kõik selleks, et su loom enam kunagi kaduma ei läheks (või uuesti kaduma minnes oleks kiiremini leitav): lase veterinaaril paigaldada loomale mikrokiip ja see registrisse kanda, pane loomale kaela kaelarihm, millel on sinu nimi ja telefoninumber, paranda oma aiaaugud, pane värav lukku, kühvelda aia äärest lumiehunnik ära, hoia oma kass toas. Palju lihtsam on looma kaotsiminekut ennetada kui elada läbi kogu seda südamevalu.
Allikas: www.varjupaik.ee